"Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi" Belgeseli ABD'de Gösterildi

Yazıcı-dostu sürüm

25 Ocak tarihinde Washington DC Yunus Emre Enstitüsünde “Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi” adlı ödüllü belgesel gösterildi.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen gösterimin ardından belgeselin yönetmeni Enver Arcak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Belgeselin Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından biri olan Ankara Musevilerinin geçmişine uzandığını anlatan Arcak, 15. yüzyılın ortalarında Osmanlı'ya sığınan ve uzun yıllar boyunca Ankara’da yaşayan Musevi toplumunun hikâyesini derlediklerini söyledi.

Ankara’dan İstanbul’a ve İsrail’in çeşitli şehirlerine göç etmiş kişilerle yüz yüze yapılan görüşmeleri kapsayan belgesel, Ankara’nın Ulus bölgesinde yer alan Musevi mahallesine ait hikâye, fotoğraf ve röportajlar izleyiciyle buluştu.

Program kapsamında düzenlenen fotoğraf sergisinde de geçmişte Ankara’da yaşayan Musevi ailelerinin paylaştığı kareler sergilendi.

Washington DC Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Halid Bulut yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Osmanlı toplumunun en önemli değerlerinden biri olan farklılıkların birlikte yaşama kültürü, Cumhuriyet ile birlikte de devam etmiştir. Bunun en büyük delili ise bu tarz belgesellerin ortaya çıkardığı gerçeklerdir. Ankara Musevilerinin anlattığı hikâyeler gösteriyor ki her ne kadar farklı ülkelere göç etseler de kalpleri hala Ankara'da, Türkiye'de.”

"Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi", Ankara Musevileri ile ilgili kapsamlı ilk araştırma ve belgesel olma özelliği taşıyor.