×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Los Angeles’ta “Aşkına” Konseri

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ABD Kültür Merkezi, Türk kültürünün ABD’de müzik yoluyla tanıtılması amacıyla, Los Angeles Amerikan Yahudi Üniversitesi'nde 'Aşkına' isimli konser gerçekleştirdi.

Los Angeles'taki Amerikan Yahudi Üniversitesinde düzenlenen konserde, Türkçe, Arapça, İbranice ve İngilizce eserler icra edildi. Tasavvuf ve Halk Şairi Yunus Emre'nin ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ ve ‘Bana Seni Gerek Seni’ eserlerinin senfoni orkestrasına uyarlandığı gala programı, 2022 Grammy Müzik Ödüllü besteci Sharon Farber'in ‘Ashkina’ (Aşkına) isimli eseri ile birlikte hazırlandı.

Aşkına konserinde dört dildeki eserler Doğu ve Batı enstrümanlarıyla seslendirilerek Anadolu’nun kültürel zenginliğine dikkat çekildi.

Dünyaca ünlü Türk ney virtüözü Ömer Faruk Tekbilek'in sahne aldığı konserde, sema gösterisi de yapıldı. Türk-Amerikan ilişkilerine pozitif katkı sunmak ve Türk kültürünün Amerikan toplumuna daha iyi tanıtılması özelinde düzenlenen konserde, Los Angeles'ta yoğun olarak yaşayan Asya, Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika kökenli toplumlarla olan bağların kuvvetlendirilmesi de hedeflendi.

Konser kapsamında UNICEF ile iş birliği yapılarak savaştan etkilenen Ukraynalı çocuklar için bağış kampanyası düzenlendi. YEE Başkanı Şeref Ateş konserle ilgili yaptığı açıklamada, Anadolu'dan Amerika'ya göç eden halkların ortak kültürel ve insani değerlerinin müzik vasıtasıyla dile getirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Temel amacın Anadolu'dan ABD'ye göç eden farklı etnik ve dinden insanlarımızla bir araya gelmek ve onlara ulaşmak olduğunu söyleyen Ateş, "Böylelikle Yunus'un barış, sevgi, kardeşlik, tolerans anlayışını hem bu konserde burada dile getirmek istiyoruz hem de başka ülkelere bu konserimizi taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Aşkına konserinin Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı kapsamında gerçekleştirildiğini dikkat çeken Ateş, enstrümanlar aracılığıyla insanlığın barış içinde bir arada yaşamasını anlatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ateş "Los Angeles’ta farklı toplumlardan çok sayıda davetli konsere katıldı. Konser gelirleri de UNICEF'le Rusya-Ukrayna Savaşı'nda mağdur olan çocuklara bağışlandı. Bundan dolayı oldukça başarılı bir konser oldu diyebiliriz.” şeklinde konuştu.